Egészségpénztár összehasonlítás
Egészségpénztár kalkulátor
Számolja ki, mennyi megtakarításra tehet szert egészségpénztári befizetéseiből, és spóroljon a mindennapi egészségügyi kiadásain!
Kalkulálok- 20% adó-visszatérítéssel
- Teljeskörű online ügyintézés
- Széleskörű felhasználás
- Spóroljon a mindennapi kiadásokon!
Hogyan működik az egészségpénztár?
Az egészségpénztári szolgáltatásra úgy érdemes gondolni, hogy apránként, előre, kisebb összegekben takarítunk meg azért, hogy a hétköznapi kiadásokat könnyedén tudjuk finanszírozni, ráadásul minden befizetett forint után 20% adókedvezménnyel élhet (maximum 750 ezer forint befizetésig). Mindezt online, sorban állas nélkül intézheti!
Mire használható fel az egészségpénztári megtakarításom?
A befizetett összeg felhasználható egészségügyi szolgáltatásokra és akár családi támogatásokra is, mint például:
- Magánorvosi és diagnosztikai vizsgálatok
- Rendszeres kiadások (gyógyszerek, kontaktlencse vásárlása)
- Gyógyászati segédeszközök, vagy orvostechnikai eszközök (fogszabályozó, lúdtalpbetét, szemüveg,stb.)
- Csecsemő és babaápolási cikkek (pl. cumi, babakrém, tápszer)
- Gluténmentes élelmiszerek
A következő cikkek érdekelhetnek
Gyakran Ismételt Kérdések
Az egészségpénztár egyik legnagyobb vonzereje a 20%-os adó visszatérítés. Ez azt jelenti, hogy ha egészségpénztári számlánkra befizetünk egy adott évben 100 ezer forintot, akkor a NAV 20 ezer forintot fog utalni (visszatéríteni) a – helyesen leadott – éves adóbevallásunkat követően a tárgyévben befizetett személyi jövedelemadónkból (SZJA).
Így tehát, leegyszerűsítve, 100 ezer forint befizetésért cserébe 120 ezer forintot költhetünk el az egészségpénztári számlánkról (mínusz a működési költség, amely mértéke egészségpénztáranként változik, de átlagosan a befizetés összegének 4-7%-a körül mozog).
Az egészségpénztári megtakarítás egyik nagy előnye, hogy a spórolt összeget rendkívül széles körű egészségügyi kiadásokra fordíthatjuk. A leggyakoribb kiadási kategóriák az alábbiak:
Magánegészségügyi szolgáltatások
Ebben a kategóriában a prevenciós szolgáltatások, szűrések (pl. bőrgyógyászat, nőgyógyászat) árából további 10%-os visszatérítés jár.
Magánintézményben történő szülés, magánorvosi beavatkozás, sőt, fogorvosi szolgáltatások is fizethetők egészségpénztári kártyával (utóbbira a legtöbb egészségbiztosítási csomag nem terjed ki).
Gyógytorna, gyógyfürdő, alternatív terápiák (pl. balneoterápia)
Számos alternatív prevenciós, vagy kezelési módot lehet EP kártyával fedezni, azonban minden konkrét esetben érdemes rákérdezni az adott szolgáltatónál, hogy egészségpénztári partner-e.
Gyógyszerek
A legtöbb patika elfogadja az EP fizetéseket, így akár Önnek, akár másnak (pl. Szüleinek, gyermekének, barátjának) szüksége van pl. lázcsillapítóra, azt Ön rendezheti EP számláról, EP kártyával.
Drogéria
A legnagyobb hálózattal jelenlévő drogériák (pl. Rossmann, DM) szintén elfogadnak egészségpénztári kártyát (ugyanakkor fontos, hogy csak az egészségpénztári támogatást élvező termékekre, például pelenkára).
Szemüveg, kontaktlencse, egyéb optikai cikkek
Az optikai cikkek megvásárlása rendszeres anyagi tételt jelent az érintettek számára. Éppen ezért ebben a kategóriában különösen jó szolgálatot tehet az önkéntes pénztár.
Babatermékek, babaápolás
Pelenka, babaápolási termékek − ezek állandó, rendszeres kiadást jelentenek, ha a baba megérkezett. Az egészségpénztár segítségével ezek a tételek is fedezhetők, így összességében az ezekre elköltött összeg 20%-át is megspórolhatjuk.
Az egészségbiztosítás és az egészségpénztári tagság nem ugyanazt jelenti, két különböző szolgáltatásról van szó, amelyek más elven működnek.
Az egészségbiztosítás, ahogy a neve is mutatja, biztosítási alapon működik, a biztosító egy meghatározott havidíj ellenében garantálja a magánellátás megszervezését, ha arra szükség van, majd ő számol el a szolgáltatóval.
Az egészségpénztár más elven működik: saját számlát vezet a tagoknak, amelyhez egészségkártyát is igénybe lehet venni. A saját számlára befizetett pénzből nemcsak a saját egészségügyi kiadásait számolhatjuk el, hanem akár az egész család számára is vásárolhatunk elszámolható termékeket és számos szolgáltatást is igénybe vehetünk.
Az egészségpénztárak között a legszámottevőbb különbséget a kényelmi szolgáltatások jelenthetik, azaz, hogy
- van-e lehetőség online ügyintézésre
- mennyire gördülékeny az ügyintézés
- mennyire praktikus az egyes szolgáltatások kialakítása
- van-e lehetőség bankkártyás befizetésre
- vannak-e egyéb, kedvezményes, társult szolgáltatások (pl. egészségbiztosítás)
- milyen partneri hálózattal bír az adott egészségpénztár (jellemzően minél nagyobb, minél több tagot számlál a pénztár, partneri hálózata is annál kiterjedtebb)
- vannak-e a megtakarítás felhasználását megkönnyítő extrák (pl. bankkártyával összekötött egészségpénztári kártya)?
A pénztári tagság bármikor megszüntethető, de ezt minden esetben írásban kell jelezni. Az addig befizetett pénz nem veszik el: a pénztár a kilépési szándék jelzése után elszámolást készít, az összeget pedig elutalja a kért számlaszámra. Érdemes tájékozódni a kilépés előtt, mert annak akár díja is lehet.
Ha nem tudjuk biztosan, hogy aktuálisan mennyi pénz van az egészségpénztári számlán, érdemes lekérdezni az egyenleget, különösen ha költeni szeretnénk - ez mindössze egy-két percet vesz igénybe.
Aki rendelkezik egészségpénztári kártyával, az online is meg tudja ezt tenni, aki viszont nem rendelkezik ilyen kártyával, annak általában telefonos ügyfélszolgálat áll rendelkezésre az aktuális egyenleg lekérdezéséhez.