Regisztrációs adó kalkulátor
Kíváncsi, milyen költségekre kell számítania, ha forgalomba helyezne egy gépjárművet? Használja regadó kalkulátorunkat!
Gyakran ismételt kérdések
Minden Magyarországon forgalomba helyezett gépjármű után regisztrációs adót kell fizetni. Ide értendő a jármű (személygépkocsi, lakóautó, motorkerékpár) első forgalomba helyezése (pl. külföldi jármű behozatala esetén), a gépjármű átalakítását követő forgalomba helyezése, valamint a flottaüzemeltetőtől való autóbérlés.
Jó hír, hogy a regisztrációs adó gyakran igen magas összegét számos esetben nem kell megfizetnünk. Mentesek a regisztrációs adó megfizetése alól a tisztán elektromos (5E környezetvédelmi osztály), a plug-in hibrid (5P és 5N), valamint a nulla emissziós (5Z) gépkocsik, valamint egyes elektromos motorkerékpárok. Az úgynevezett CD betűjelű, jellemzően diplomáciai rendszámmal ellátott járművek esetén szintén mentesülünk az adó megfizetése alól, csakúgy, mint a Z betűjeles rendszámmal rendelkező, többnyire külföldi értékesítésre szánt járművek forgalomba helyezése esetén. Ugyancsak nem kell regadót fizetni, ha OT betűjelű, muzeális jellegű gépjárművet helyeznénk forgalomba, valamint abban az esetben, ha az importáló nem kéri a gépjármű forgalomba helyezését. Egyes törvényben kihirdetett nemzetközi szerződésekben vagy törvényekben meghatározott adómentesség esetén szintén mentesülhetünk a regisztrációs adó megfizetése alól.
Amennyiben a forgalomba helyezés előtt már befizettük az adót, visszaigényelhetjük az összeget, ha a járművet igazoltan, belföldi forgalomba helyezés nélkül kivitték az országból, illetve ha időközben a jármű a forgalomba helyezésre igazoltan alkalmatlanná vált. Abban az esetben is visszakapjuk a befizetett regadót, ha a járművet ellopják vagy megsemmisül, valamint ha a közlekedési igazgatási hatóság elutasította a forgalomba helyezési kérelmet. Ha az autó átalakítása miatt került sor az adó befizetésére, az összeg visszaigényelhető, ha az átalakítással a gépjármű jobb környezetvédelmi osztályba került. Amennyiben az adót bérelt autó után fizettük be, és a bérleti szerződés idő előtt megszűnt, a fennmaradó időre arányosan kiszámított adó összegét visszaigényelhetjük.
A regadó összegét számos tényező befolyásolja: mértéke függ az üzemanyag típusától, a jármű hengerűrtartalmától, környezetvédelmi besorolásától, valamint az első forgalomba helyezés időpontjától. Az adó várható összege könnyedén kiszámítható a fent található regisztrációs adó kalkulátorral, csupán meg kell adnunk a kért adatokat, és a kalkulátor kiszámítja nekünk az összeget.
A regisztrációs adót tulajdonjog megszerzése esetén annak kell megfizetnie, akit a törzskönyvben tulajdonosként feltüntetnek, legyen az természetes személy vagy szervezet. Ha a forgalomba helyezés előtt a járművet importálják, az adó befizetése az importőr feladata. Amennyiben a forgalomba helyezésre a jármű átalakítása miatt kerül sor, a regadót az aktuális tulajdonosnak kell befizetnie. Flottaüzemeltető által bérbe adott autó esetén az adó befizetése a gépjárműflotta-üzemeltető kötelessége.
Egy jármű első forgalomba helyezésekor az első és legfontosabb feladat, hogy bemutassuk a Nemzeti Közlekedési Hatóságnál, ahol megvizsgálják a gépjárművet, megállapítják a környezetvédelmi besorolását, és kiállítanak egy műszaki adatlapot, amellyel elindíthatjuk a regisztrációs adóval kapcsolatos eljárást. Az adóeljárás mindig az adózó kérelmére indul, tehát a mi feladatunk, hogy bejelentsük a regisztrációs adókötelezettségünket a NAV-nál. A vonatkozó adatlapot (Regisztrációs Adó Adatlap) személyesen, papíralapon és elektronikusan is benyújthatjuk, utóbbihoz hozzáférés szükséges a NAV ÁNYK (Általános Nyomtatványkitöltő) programjához. A bejelentést az adó alanya, vagy annak meghatalmazott képviselője, a vámjogi képviselő, a pénzügyi képviselő vagy az üzembentartó nyújthatja be.
Amennyiben új gépjárművet vásárolunk, a vételár többnyire tartalmazza a forgalomba helyezés, az első, 4 évig érvényes műszaki vizsga, valamint a regisztrációs adó költségét. Az autószalonok jellemzően az ezzel kapcsolatos ügyintézést is átvállalják, ennek részleteiről azonban feltétlenül érdeklődjünk, mielőtt aláírjuk az adásvételi szerződést.
Ha olyan használt gépjárművet vásárolunk, amelyet már forgalomba helyeztek Magyarországon, nem szükséges regisztrációs adót fizetnünk: ahogy a neve is utal rá, ezt az adót csak egyszer, a gépjármű hazai regisztrációjakor kell megfizetni. Ne feledjük azonban, hogy amennyiben a gépjármű megvásárlását követően átalakítjuk azt – például a motort egy nagyobb hengerűrtartalmú motorra cseréltetjük – szükség lehet regisztrációs adó megfizetésére.