Nincs beállítva blog page link!

Kötelező biztosítás párhuzamos üzemeltetés esetén: ezt érdemes tudni

2024. április 25.

Egészségpénztár 20% adó-visszatérítéssel – erre érdemes figyelni, hogy ne érje kellemetlen meglepetés

Egészségpénztár 20%-os (akár évi 150 ezer forint) adó-visszatérítéssel. Sokak számára jelent vonzó alternatívát az egészséggel kapcsolatos öngondoskodásra. De hogyan működik az adó-visszatérítés és mire kell figyelni, hogy a megtakarított forintok összege valóban növekedjen? Mikor, kinek és miért éri meg az önkéntes egészségpénztári tagság?

Magyarországon az elmúlt években egyre többen vesznek igénybe magánegészségügyi szolgáltatásokat, illetve egyre többen fordítanak nagyobb figyelmet az egészségmegőrzésre, prevencióra is.  

Mindkét csoport számára kedvező lehetőséget nyújt az egészségpénztári tagság lehetősége, hiszen számos egészségügyi szolgáltatást és terméket, termékcsoportot finanszírozhatunk az így megtakarított forintokból, a számlára érkező befizetések után pedig adó-visszatérítés jár.  

Ugyanakkor néhány fontos részletre érdemes odafigyelni, hogy a tagdíj fizetése valóban megérje. Észben kell tartani, hogy 

  • az adó-visszatérítés mértéke maximalizálva van 

  • az önkéntes pénztári tagságokra együttesen érvényes az éves visszatérítési limit 

  • az egészségpénztári befizetések után a működési költség mindenképpen levonásra kerül (így “túlfizetés” esetén akár kellemetlen meglepetés is érheti az önkéntes pénztári tagot).  

Ennek azonban kis odafigyeléssel könnyen elejét lehet venni, és a megfelelő körültekintéssel használt önkéntes egészségpénztár jelentős plusz megtakarítást hozhat a családoknak– nézzük a részleteket! 

20% adó-visszatérítés az egészségpénztári befizetés után − mire kell figyelni?

Az egészségpénztár egyik legnagyobb vonzereje a 20%-os adó-visszatérítés. Ez azt jelenti, hogy ha egészségpénztári számlánkra befizetünk egy adott évben 100 ezer forintot, akkor a NAV 20 ezer forintot fog utalni (visszatéríteni) a – helyesen leadott – éves adóbevallásunkat követően a tárgyévben befizetett személyi jövedelemadónkból (SZJA).  

Így tehát, leegyszerűsítve, 100 ezer forint befizetésért cserébe 120 ezer forintot költhetünk el az egészségpénztári számlánkról (mínusz a működési költség, amely mértéke egészségpénztáranként változik, de átlagosan a befizetés összegének 4-7%-a körül mozog).   

Mikor éri meg az egészségpénztári tagság?

  1. Az első fontos feltétel természetesen az, hogy fizessünk SZJA-t/legyen SZJA-levonásunk abban az évben, amikor egészségpénztári tagdíjat fizetünk, mivel a visszatérítés a már befizetett SZJA-ból történik.  

Különösen fontos információ lehet ez a kismamáknak, hiszen míg a CSED és a GYED időszakában van SZJA-levonás, a GYES alatt már nincs, így itt ezzel együtt érdemes mérlegelni a tagság lehetőségét.  

Amennyiben valaki nyugdíjas, abban az esetben sem jár az adó-visszatérítés, mivel a nyugdíjból már nem kerül levonásra személyi jövedelemadó. 

  1. Szintén fontos, hogy az adó-visszatérítés maximum évi 750 ezer forintos befizetésig jár, azaz egy évben maximum 150 ezer forintos adó-visszatérítéssel számolhatunk.  

Ha egy kétkeresős családot veszünk példaként, ahol mindkét fél (külön-külön) ÖEP tagsággal rendelkezik, akkor a család évente összesen 300 ezer forintot spórolhat meg pluszban, adó-visszatérítés formájában, így évi 1,5 millió forintos befizetéssel ketten már 1,8 millió forintot költhetnek a család egészségére.  

  1. Ugyanakkor ez a maximum keret nemcsak az önkéntes egészségpénztárra, hanem más önkéntes pénztárakra, például a nyugdíjpénztárakra is vonatkozik. Az éves keretet tehát ennek fényében, összevontan kell kalkulálni.  

Amennyiben tehát Ön nyugdíjpénztári tagként egy adott évben már befizetett 500 ezer forintot, úgy EÖP tagként már csak maximum 250 ezer forint után fog járni a 20% SZJA-visszatérítés.  

A fenti pontok gondos mérlegelésével – a jelenlegi szabályozás mellett – nem érhet kellemetlen meglepetés az adó-visszatérítés kapcsán: a megtakarított összeg nem csökkenni, hanem növekedni fog. 

Az egészségpénztári megtakarítást termékek és szolgáltatások széles körére költheti

A maximális 750 ezer forintos éves befizetés – amely összeg után még jár a 20%, azaz 150 ezer forint visszatérítés – elsőre soknak tűnhet.  

Hogy mi tűnik soknak, mi kevésnek, természetesen azon is múlik, hogy egész pontosan mire költhető az egészségpénztárban megtakarított összeg. Az egészségpénztári számlán gyűlő megtakarítás termékek és szolgáltatások széles skálájára fordítható, az egyszerű, mindennapi termékektől – mint például kontaktlencse, vagy lázcsillapító – a komplexebb, vagy ritkábban igénybe vett szolgáltatásokig – mint például fogorvos, vagy nőgyógyászati szűrés. (Részletesebb listáért olvassa el ezt a cikkünket.) 

Vannak tehát családok, akik így a maximum visszatérítéssel együtt is elköltik az éves 750 ezer forintos befizetést, vannak, akik mindig csak akkora összeget fizetnek be tagdíjként, amekkorát néhány hónap alatt biztosan elköltenek, és olyanok is, akik bár nem költik el az éves keretet, de befizetik, hiszen sosem lehet tudni, hogy mikor lesz szükség egy nagyobb összegre az egészség érdekében.  

Akárhogyan is dönt, ha gondosan mérlegel, csak jól járhat egészségpénztári tagságával. 

Oszd meg másokkal