• 2024. január 24.
Lakásbiztosítás kárbejelentés – Mit érdemes tudni?
Egy ingatlanban történt káresemény mindig sajnálatos helyzetet jelent, viszont amennyiben megfelelően járunk el a kárbejelentés során, a biztosító jelentősen enyhítheti az ezzel járó stresszt és anyagi megterhelést.
A lakásbiztosítást azért kötjük, hogy az esetleges káresemények bekövetkezése, illetve az eredeti állapot helyreállítása ne okozzon hirtelen, túlzott anyagi megterhelést. A lakásbiztosítás megkötésével tehát valójában előrelátóak vagyunk, kalkulálunk azzal, hogy bármikor történhetnek nem várt események.
Ugyanakkor reménykedünk abban is, hogy a biztosításra soha nem lesz szükség, mivel egy káreseménynek nem csak anyagi vonzatai vannak, de stresszel és időráfordítással is jár az eredeti állapot visszaállítása. Plusz időt a biztosító sajnos nem adhat, de a stresszt mérsékli azáltal, hogy egy megfelelően összeállított kárbejelentést követően fedezi a pénzügyi kiadásokat.
A kárbejelentés első és legfontosabb szabálya
A káreseményt legkésőbb két napon belül írásban be kell jelenteni a biztosítónak. Azonban ha tehetjük, semmiképpen ne várjunk két napot, tegyük meg a bejelentést azonnal, amint tudjuk.
Az elhalasztott bejelentés esetén a biztosító káreseménytől számított időszakot is vizsgálhat, ami befolyásolhatja a kártérítési folyamatot. Minél hamarabb kezdődik el a kárrendezéshez szükséges folyamat, annál gyorsabban történhet meg a helyreállítás és állhatnak vissza a stresszmentes mindennapok.
Helyszíni szemle
A biztosító képviselője a bejelentéstől számított 5 napon belül a helyszínre érkezik, hogy felmérje a keletkezett kárt. Számára nagy segítséget jelent, illetve minden érintett fél számára időt spórolhat meg, ha a káresemény helyszínéről felvételek állnak rendelkezésre – azt az állapotot rögzítve, amely a káresemény felfedése pillanatában volt.
A szemle alkalmával nemcsak a káresemény rögzítésére, az okozott kár felmérésére kerül sor, de a biztosító kollégája azt is ellenőrzi, hogy a biztosítási feltételekben foglaltak valóban fedezik-e a keletkezett kárt. Ilyen esetekben az okozhat legtöbbször problémát, ha kiderül, hogy a lakás alulbiztosított volt.
Ne ilyenkor derüljön ki, hogy ingatlanunk alulbiztosított!
A kellemetlenségek, bosszúság elkerülése érdekében minden az ingatlant és berendezéseit érintő nagyobb változást érdemes a lakásbiztosítási szerződés szempontjából is átgondolni. Fontos megvizsgálni, mennyit nőtt az ingatlan értéke az elmúlt évben, és történt-e értéknövelő felújítás a biztosításkötés óta. Emellett figyelembe kell venni, hogy került-e az ingatlanba további értékes vagyontárgy a szerződéskötés óta.
A káresemény bekövetkezésekor mindezt már késő átgondolni, ezért érdemes rendszeresen, akár évente, átfuttatni ezeket a kérdéseket, így elkerülhetjük, hogy otthonunk, vagy egyéb ingatlanunk alulbiztosítottá váljanak.
A lényegi elem itt tehát az, hogy az aktuális értékek és változások alapján frissítsük a lakásbiztosítási fedezetet, és szükség esetén kalkuláljuk, hogy találhatunk-e jobb ajánlatot a piacon egy szélesebb körű, megfelelőbb lakásbiztosításra. Ennek eldöntésében egy lakásbiztosítási kalkulátor is rengeteget segíthet.
Egy rendszeres, évenkénti felülvizsgálat segíthet abban, hogy a biztosítási védelem mindig lépést tartson az ingatlan és a benne lévő értékek aktuális helyzetével, ezáltal biztosítva a megfelelő fedezetet a lehetséges kockázatok ellen.
A helyszín “biztosítása”
Fontos, hogy a biztosító képviselőjének megérkezéséig ne változtassunk semmit a helyszínen, csak annyit, amennyi a további károsodás megelőzéséhez szükséges – annyit viszont mindenképpen. Kiemelten fontos, hogy ezen intézkedések során a kár mértékét és jellegét dokumentáljuk. Ezt megelőzően, ha lehetőségünk van rá, érdemes részletes felvételeket, fotókat vagy akár videofelvételeket készíteni a kárállapotról.
Ez a gyakorlat sok kellemetlenséget tud megelőzni, mivel egyértelműen rögzíti a káresemény körülményeit, és segíthet a biztosítóval történő kárfelmérés során. A vizuális dokumentáció hozzájárulhat a jogi folyamatok tisztázásához, és segíthet a gyorsabb és hatékonyabb kárfelmérésben, ezáltal elősegítve a gyorsabb kártérítési folyamatokat.
Amikor nem elég a biztosítót értesíteni
Betörés, rablás esetén nem elég a biztosítót értesíteni, hiszen bűncselekmény történt. Ezekben az esetekben a rendőrségnél is azonnal meg kell tenni a bejelentést.
Hasonló eset áll fenn tűz és robbanás esetén: még ha nekünk, magunknak sikerült is megfékeznünk a tűzet, akkor is értesítenünk kell a tűzoltókat, hogy felmérhessék a kárt, illetve megállapíthassák, hogy nem áll-e fenn további balesetek kockázata.
A hatóságok értesítésének elmulasztása jelentős problémákat okozhat
A rendőrségi vagy tűzoltósági bejelentés hiánya nemcsak jogi következményekkel járhat, de a biztosítási fedezet szempontjából is jelentős kockázatot hordoz. A biztosítók gyakran kérnek hivatalos hatósági dokumentációt az eseményekről, és a károsultaknak ez azonnal és pontosan kell eljárniuk a hatóságok felé.
A hatósági bejelentés elmulasztása esetén a biztosító jogosan hivatkozhat az események hiányos dokumentálására, és a kártérítési igények elutasíthatóak lehetnek. Ezen kívül, a hatóságok gyors beavatkozása hozzájárulhat a károk minimalizálásához és a további veszélyek elhárításához, így mind a kárrendezés, mind a biztonság terén kritikus jelentőségű. Az azonnali és pontos bejelentés nem csupán a törvényi kötelezettségek teljesítését szolgálja, hanem a biztosítási védelem hatékony érvényesítését is elősegíti.
Kárrendezés – Mennyi is az annyi?
A kár elszenvedőjének és a biztosítónak eltérő álláspontja a keletkezett anyagi kárról gyakran az értékelési szempontok különbségeiből fakad. A biztosító általában piaci átlagárakat és tapasztalati értékeket vesz figyelembe, amikor meghatározza a kárösszeget. Ezzel szemben a károsult, aki közvetlenül tapasztalta a kárt, gyakran egy vagy több szakember árajánlatára támaszkodik a károsodás mértékének becslésekor.
Ebben a kontextusban érdemes lehet több szakemberrel is konzultálni, és különböző árajánlatokat bekérni. Az összehasonlítás segíthet a károsodás reális értékelésében, és ha szükséges, erős alapot szolgáltathat az érveléshez a biztosító felé. A különböző szakértői vélemények bemutatása lehetőséget teremthet a tárgyalásokra és a kiegyenlített, reális kárösszeg meghatározására.
Fontos az is, hogy a károsult minden dokumentációt, számlát és egyéb releváns információt megőrizzen, amelyek támogatják az általa becsült kárösszeget. Az együttműködés és a pontos dokumentáció segíthet abban, hogy a biztosító és a károsult közelebb kerüljenek az egyetértéshez, és hatékonyan rendezzék a káreseményt.
A kárügylet lezárul
Amennyiben az eljárásban minden rendben volt, a lakásbiztosítás szerződése alapján a keletkezett káresemény után fizet a biztosító. A kárrendezés során a megállapított pénzösszeg kifizetése megtörténik, és a kárügylet lezárul. Fontos kiemelni, hogy az átfogó és pontos dokumentáció, valamint a szakértői vélemények befolyásolhatják a kárrendezés eredményét, és hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a károsult jogosan kapja meg a megfelelő kártérítést a keletkezett károkért. A korrekt és együttműködő hozzáállás mind a károsult, mind a biztosító részéről segíthet a folyamat gördülékeny lezárásában.
Intézze online! Lakásbiztosítás ajánlatok összehasonlítása egyszerűen, online a Netrisk.hu-n