• 2022. augusztus 5.
Családi nyaralás gyerekkel: így biztosítsuk a legkisebbeket
Ha a külföldi utazás gyerekekkel történik, az egész családot felejthetetlen élmények várják. Egy ilyen nyaralás azonban minden előnye mellett több kihívást is tartogat: az idegen környezet a legkisebbeknek is izgalmas, ami miatt előfordulhat, hogy meggondolatlanul viselkednek. Éppen ezért a nyaralás alatt fokozottan oda kell figyelnünk rájuk és a biztonságukra, ám ugyanennyire fontos, hogy indulás előtt az ő védelmükről is gondoskodjunk. Cikkünkben megmutatjuk, mire kell ügyelnünk, amikor utasbiztosítást kötünk gyerekeknek.
Nyaralás gyerekkel: milyen kockázatokkal járhat?
Fontos, hogy az utazás kisgyerekkel is biztonságosan teljen, így különös figyelmet kell fordítanunk arra, hogy az utasbiztosításunk őket is védje. Teljesen természetes, hogy egy új környezetben, külföldön a gyerekek fel akarják fedezni a szálláshely környékét, vagy a tengerparton nagy hévvel vetik bele magukat a játékba, azonban gondoljunk csak bele, mennyire balesetveszélyes lehet mindez rájuk nézve. A kisebbek nyaralás közben általában sokat szaladgálnak, ugrálnak, pancsolnak a tengerben, eközben viszont sérüléseket szerezhetnek, aminek következtében előfordulhat, hogy orvosi ellátásra lesz szükségük. Továbbá számolnunk kell egy esetleges betegséggel: gyerekek esetében gyakran előfordulhat, hogy érzékenyebben reagálnak a helyi konyha specialitásaira vagy az ivóvízre, de nem feledkezhetünk meg a napszúrásról sem.
Kockázati tényezőként megemlíthetjük a tengeri állatokat is: előfordulhat, hogy a kíváncsiskodó gyerekek közel mennek olyan élőlényekhez, amelyeknek a csípése veszélyes lehet. A tengeri sünök tüskéje például mérget tartalmaz, így ha a kisebbek véletlenül belelépnek vagy belenyúlnak, a bőrbe fúródott tüske gyulladást és kiütéseket okozhat, ezért ezt mihamarabb el kell távolítani. A sünök ellen strandcipővel védekezhetünk, nyaralás előtt szerezzünk be egy párat a gyerekeknek is. Ezen kívül megeshet, hogy a part közelébe sodor a víz néhány medúzát, melyeknek csípése szintén aggodalomra adhat okot, ebben az esetben gyakori tünet a bőrpír, viszketés, zsibbadás vagy a hólyagok megjelenése. A csípés viszont súlyosabb esetben allergiás reakciót is kiválthat, és akár még a vízben súlyosabb tüneteket vagy görcsöt okozhat. Ebben az esetben amint lehet, öblítsük le a bőrfelületet tengervízzel, majd kérjünk segítséget a parti mentőktől. Továbbá a strandon is legyen nálunk rovarriasztó spray, különösen akkor, ha még nem tudjuk, hogy gyermekünk érzékeny-e valamilyen rovarcsípésre, hiszen azok is sokaknál allergiás reakciót válthatnak ki. Ebből is látszik, hogy orvosi ellátásra külföldön is szükségünk lehet, ez azonban komoly kiadást jelenthet, így semmiképp se hagyjuk ki a gyerekeket sem a számításból, amikor utazás előtt utasbiztosítást kötünk.
Mennyibe kerül az utasbiztosítás gyerekeknek?
Bár sokan nem tudnak róla, de azokban az esetekben, amikor az egész családnak kötünk biztosítást, kedvezményben részesülhetünk: a biztosítók akár nagyon jelentős kedvezményben is részesíthetnek minket a 18. életévüket be nem töltött gyerekek biztosítási díját tekintve. Ezen kívül kedvezményben részesülhetünk akkor is, ha csoportosan vagy nagy családdal utazunk, az ilyen típusú utasbiztosítások esetén a gyerekekre vonatkozó biztosítás anyagi vonzata szintén minimális. Azonban ez szolgáltatónként eltérő mértékű kedvezményt jelent, valamint az is változó, hogy milyen biztosítási események azok, amelyek után fizet a biztosító – így biztosításkötés előtt alaposan járjunk utána, hogy melyik utasbiztosítás felel meg leginkább az igényeinknek. Ebben segítségünkre van a Netrisk utasbiztosítás kalkulátora , ahol meg kell adnunk a felnőttek és a gyerekek életkorát is, majd ár-érték arány szerint mérlegelhetjük az ajánlatokat. Amennyiben az utasbiztosítást gyerekekre is kötjük, az ajánlati oldalon már a kedvezményes biztosítási díjak közül választhatunk.
Milyen további lehetőségeink vannak?
Azt is érdemes tudnunk, hogy az általános gyermek- és ifjúsági balesetbiztosításra vonatkozó kormányrendeletnek köszönhetően államilag finanszírozott balesetbiztosítási védelemben részesülnek a 3 és 18 év közötti gyerekek. Így amennyiben az utazást 1 éves gyerekkel tervezzük, rá nem lesz érvényes ez a típusú biztosítás, ahogyan a 2 évesekre sem. Továbbá ez a típusú védelem közel sem nyújt mindenre fedezetet, így mindenképp érdemes emellett olyan utasbiztosítást kötnünk, ami a gyerekekre is kiterjed, és kellő védelmet nyújt nemcsak kisebb sérülés, hanem akár egy súlyosabb baleset bekövetkezése esetén is. Jól látható tehát, hogy az utasbiztosítást gyerekeknek is feltétlenül érdemes megkötni, hiszen a biztosítás díja elenyésző ahhoz képest, amit kórházi ellátásra költenénk külföldön biztosítás hiányában – a nyugodt pihenés pedig megfizethetetlen.