Csak március 31-ig válthat olcsóbb, jobb lakásbiztosításra – évfordulótól függetlenül. Nézze meg van-e jobb ajánlat pár adat megadásával! Lakásbiztosítási kampány kalkulátor
Nap
Óra
Perc
Másodperc

• 2025. március 27.
Minden a gépjárműadó fizetéséről: mikor, kinek, mennyit?
A gépjárműadó befizetése minden gépjármű-üzembentartót érint, így fontos, hogy tisztában legyünk a vonatkozó szabályokkal. Vajon mentesülhetünk-e a gépjárműadó megfizetése alól, mi a befizetés határideje, illetve mennyit, és pontosan kinek kell fizetnünk? Cikkünkben sorra vesszük a leggyakoribb kérdéseket, illetve részletezzük a 2025-re vonatkozó jogszabályi változásokat.
Milyen esetekben kell gépjárműadót fizetni?
A gépjárműadót, korábbi nevén súlyadót valamennyi Magyarországon forgalomba helyezett, magyar rendszámmal ellátott gépjárműre, pótkocsira, illetve az ország területén közlekedő, de külföldön nyilvántartott tehergépjárműre kell megfizetni.
A gépjárműadó törvény jogszabályai alapján az adó befizetése annak a személynek a kötelezettsége, aki a magyar járműnyilvántartás alapján az év első napján a gépjármű tulajdonosa vagy az üzembentartója. Több tulajdonos vagy üzembentartó esetén a gépjárműadó törvény 2025 évében is kimondja, hogy annak a kötelezettsége a súlyadó befizetése, akinek a neve a jármű forgalmi engedélyén szerepel.
Milyen gépjárművek után kell adózni?
A jelenlegi jogszabályok alapján a következő gépjárművek után vagyunk kötelesek adót fizetni:
- Minden személyszállító gépjármű;
- autóbusz;
- lakókocsi és lakópótkocsi annak hatósági nyilvántartásban feltüntetett saját tömege alapján;
- tehergépjármű, annak hatósági nyilvántartásban feltüntetett saját tömege alapján, növelve a terhelhetőségének, azaz a raksúlyának az 50%-ával;
- nyergesvontató.
Mi alapján számítják a gépjárműadót?
A súlyadó, másnéven gépjárműadó számítása a következőképpen történik:
- a gépjármű hatósági nyilvántartásban feltüntetett teljesítménye alapján;
- az adó mértéke függ a jármű típusától (személygépjármű, autóbusz, tehergépjármű stb.);
- az adó mértéke függ a jármű korától is (minél idősebb a jármű, annál alacsonyabb a gépjárműadó mértéke);
- 2022 januárjától már nem ezer forintra kerekítve, hanem pontos összegben kell befizetnünk a gépjárműadót.
Mennyi a gépjárműadó mértéke?
A gépjárműadó alapja a gépjármű hatósági nyilvántartásban feltüntetett teljesítménye, kilowattban. Ahogy fent is említettük, az összeg a jármű típusától (például személygépjármű, autóbusz, tehergépjármű stb.) és korától is függ, hiszen minél idősebb a jármű, annál alacsonyabb az adó mértéke. A gépjárműadó mértéke évente az inflációhoz igazodik, így az adó mértéke 2025-ben 4,1%-kal emelkedik az előző évhez képest.
A 2025-ös gépjárműadó mértéke:
- a gyártás évében és az azt követő 3 naptári évben: 360 Ft / kW;
- gyártás évét követő 4-7. naptári évben: 310 Ft / kW;
- gyártási évet követő 8-11. naptári évben: 240 Ft / kW;
- gyártási évet követő 12-15. naptári évben:195 Ft / kW;
- gyártási évet követő 16. naptári évben és az azt követő években: 145 Ft / kW.
Kinek kell befizetnie a gépjárműadót és mi a határideje?
Az adót mindig az aktuális üzembentartó, vagy ennek hiányában a tulajdonos fizeti. Adásvétel esetén az új tulajdonosnak az adásvételi szerződés jogerőre emelkedését követő naptári évtől keletkezik adófizetési kötelezettsége.
2024-től az adózóknak – az évközi adókötelezettség keletkezésének vagy változásának kivételével – az adót egyben kell megfizetniük április 15-ig. Természetes személyek számára 2025-ben lehetőség van az adó öthavi, pótlékmentes részletekben történő megfizetésére is. Emellett évente egyszer, június 30-ig illetékmentesen lehet részletfizetési kérelmet benyújtani a NAV-hoz.
Mi a helyzet új vagy frissen forgalomba helyezett autó esetén?
Forgalomba helyezés esetén a gépjárműadót a forgalomba helyezést követő hónap első napjától kell megfizetni. Természetesen ebben az esetben nem kell az egész éves díjat rendeznünk, csupán az aktuális évre vonatkozó gépjárműadó időarányos részét.
Gépjárműadó befizetése adásvétel esetén
Adásvétel esetén különbség van az újonnan vagy használtan vásárolt gépjárművek esetében.
Az újként vásárolt vagy újra forgalomba helyezett gépjárművekre vonatkozóan a NAV folyamatosan küldi ki a gépjárműadóról szóló határozatokat. A gépjárműadót a határozat jogerőre emelkedése után, azaz a fellebbezési határidő lejártát követően 15 napon belül kell megfizetni.
Az év közben vásárolt használt gépjárműre csak a következő évtől kell gépjárműadót fizetni. A főszabály szerint a gépjárműadót az fizeti, aki az év első napján a járműnyilvántartásban üzembentartóként, ennek hiányában tulajdonosként szerepel.
Változik az elektromos és plug-in hibrid autók adókedvezménye
2025-től az elektromos és plug-in hibrid autók adókedvezményei jelentősen változnak. Idén a 2025. január 1. után forgalomba helyezett 5P és 5N környezetvédelmi besorolású autók (plug-in hibridek) adókedvezménye megszűnik, ugyanakkor megmarad a tisztán elektromos autók (5E kategória) adókedvezménye.
Honnan tudhatom meg, hogy mennyit kell fizetnem?
A NAV – kivéve, ha év közben keletkezett az adófizetési kötelezettségünk – minden év elején határozatot küld az érintetteknek – az elektronikus kapcsolattartásra kötelezett üzembentartók elektronikus úton számíthatnak a határozatra, a többiek pedig postai levélben kapják meg ugyanezt. Amennyiben nem értünk egyet a határozatban megszabott összeggel, az átvételtől számított 15 napon belül nyújthatjuk be a fellebbezést.
A határozatok megérkezéséig mi is tudjuk ellenőrizni az adó mértékét, a NAV hivatalos oldalán megtalálható egy gépjárműadó kalkulátor amely tartalmazza a számítás módját és az adó mértékét más típusú gépjárművek (autóbusz, lakókocsi, lakópótkocsi, tehergépjárművek, nyerges vontatók) esetén is.
Fontos megjegyezni, hogy a NAV eddig évente két alkalommal küldött értesítést az adófizetési kötelezettségről. 2024-től azonban már csak egy értesítést kapnak az érintettek az adó befizetéséről, így érdemes saját nyilvántartást vezetni a kötelezettségekről.
Hol és hogyan kell befizetni a gépjárműadót?
A gépjárműadó évi befizetése természetes személyeknek (magánszemély, egyéni vállalkozó, őstermelő) a következő módokon lehetséges a NAV felé:
- a NAV-Mobil Gépjárműadó-menüpontjában;
- a NAV által küldött határozatban szerepelő link használatával Ügyfélkapu+-os vagy DÁP-azonosítás után;
- a NAV Ügyfélportáláról indítva;
- csekkes befizetéssel: csekket telefonon a NAV Infóvonalán igényelhet;
- A 10032000-01079160 számú, NAV Belföldi gépjárműadó bevételi számlára is befizethető az összeg banki utalással. Az átutaláskor az adószámot vagy az adóazonosító jelet fel kell tüntetni a közlemény rovatban!
Milyen esetekre érvényes a súlyadó mentesség?
Egyes esetekben adókedvezményben részesülhetünk, vagy akár mentesülhetünk is a gépjármű megfizetése alól:
- Évi 13 ezer forintos határig nem kell gépjárműadót fizetnie a súlyos mozgáskorlátozottsággal, vagy egyéb fogyatékossággal élőknek, vagy egy őket rendszeresen szállító, velük egy háztartásban élő közeli hozzátartozójuknak abban az esetben, ha a használt jármű teljesítménye nem haladja meg a 100 kilowattot.
- Ugyancsak mentesülnek a környezetkímélő gépjárművek, azaz az elektromos gépkocsik: a tisztán elektromos gépkocsi (5E környezetvédelmi osztály), a nulla emissziós gépkocsi (5Z környezetvédelmi osztály), a környezetkímélő motorkerékpárok.
- Adókedvezményre főként autóbuszok, tehergépjárművek, valamint nyerges vontatók esetén van lehetőség, ennek mértéke függ a gépjármű környezetvédelmi osztályjelzésétől, valamint az áruszállítás módjától.
- A jogszabályok lehetővé teszik a gépjárműadó levonását a cégautóadóból, amennyiben az alábbi feltételek mindegyike teljesül: ugyanaz a személy a gépjármű tulajdonosa és üzembentartója; az adott időszakban mindkét adó fizetési kötelezettsége fennáll; a gépjárműadót időben befizették.